Gå till innehåll
Uppsala Ponnyklubb
Uppsala Ponnyklubb

Vinnare championat 2022 - Dressyr

2022 har nått sitt slut och det är dags att summera vårt tävlingschampionat. Vi har i år vinnare i tre grenar och vi kommer presentera varje vinnare för sig. Vinnarna kommer få motta pris på vår tävlings kick off i februari. Nu är det dags att presentera vinnaren i dressyr.

Vinnare av UPKs dressyr championat är Tyra Linna Sander.
Tyra är 12 år gammal och har en B-ponny som heter Castletown Paddy. Paddy är en 8 årig valack och kommer från Irland. Paddy har bott hos Tyra sen han var 5 år. Tyra och Paddy har under året tävlat i både hoppning och dressyr. De har tillsammans deltagit i klubbens lag i allsvenskan i båda grenarna. I dressyren har Tyra fått många fina placeringar. Bland annat vinst på tävlingar hos Storvreta Ponnyklubb, Bälinge Ryttarförening och Skällsta Ridsällskap. Under hösten var de också ett av ekipagen i det laget som vann hela division 4 allsvenskan i Uppland.
Vi säger stort grattis till Tyra och önskar henne all lycka till på framtida tävlingar!

 

Publicerad: 2023-01-08

Senast uppdaterad: 2023-01-08

Författare: Linda Bergman

Sponsorer

Besöksadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Postadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Kontakta oss

018- 31 71 03
upk@uppsalaponnyklubb.se

Bankgiro
798-7365