Gå till innehåll
Uppsala Ponnyklubb
Uppsala Ponnyklubb

Extra medlemsmöte 27 september

Styrelsen tackar mötesdeltagarna för bra engagemang och förtroendet att gå vidare med försäljningen av vår anläggning.

I länken nedan hittar du protokollet från det Extra medlemsmötet.

Det som händer nu är att styrelsen och Uppsala Kommun gemensamt kommer gå vidare med avtalet där Uppsala Kommun köper UPKs anläggning. Vi får sedan ett nyttjanderättsavtal till anläggningen och vår ridskoleverksamhet med all kringverksamhet som läger, kurser och tävlingar kommer fortsätta på precis samma sätt som tidigare.
Anläggningen kommer sedan att renoveras då vi har ett stort behov av bla ny stallinredning, bygga om till boxar för de hästar som idag står i spiltor, laga ridhustaket som läcker, säkra upp ytterväggarna, se över vattenledningar, ventilation, dränerin/markjobb runt om anläggningen etc
Hur och när renoveringen kommer att ske och på vilket sätt är inte klart ännu. Vi kommer att informera fortlöpande i takt med att vi har ny information att delge våra medlemmar.

Protokoll från Extra medlemsmöte 27 september Pdf, 106.1 kB.

anläggning

Publicerad: 2023-09-28

Senast uppdaterad: 2023-09-28

Författare: Gabriella Pernler

Sponsorer

Besöksadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Postadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Kontakta oss

018- 31 71 03
upk@uppsalaponnyklubb.se

Bankgiro
798-7365