Gå till innehåll
Uppsala Ponnyklubb
Uppsala Ponnyklubb

Championatsvinnare 2023 Hoppning & Terräng

Nu är 2023 slut och därmed är vårt tävlingschampionat avgjort!

Under året har alla licensierade tävlingsekipage kunnat skicka in sina poäng efter tävlingar. Vinnarna i championatet kommer få sina priser på vår tävlings Kick Off i februari. Innan detta vill vi uppmärksamma våra vinnare och deras prestationer. Vi kommer presentera en vinnare i taget och nu har turen kommit till en dubbel championatsvinnare!

Årets championatsvinnare i hoppning och terräng är Emilia Dufwa med LA Juno! Ekipaget har tillsammans fått massor av fina tävlingsresultat och under 2023 har de deltagit i klubbens lag i allsvenskan i hela tre grenar!

Emilia har själv skrivit några rader om sin Juno:

”L.A. Juno är verkligen allt jag kunnat önskat mig och lite till hos en ponny. Han är världens snällaste, gosigaste och en fantastisk allround ponny. Under våra 3 år ihop har vi fått många placeringar i hoppning, dressyr, fälttävlan, WE och vi har ridit DM och RM och varit på så många roliga och spännande äventyr ihop. I år har vi satsat mest på hoppning, dressyr och fälttävlan. Jag har lärt mig så mycket av min älskade Rallyräka”

Stort GRATTIS till Emilia och lycka till på tävlingsbanorna 2023

Publicerad: 2024-01-07

Senast uppdaterad: 2024-01-07

Författare: Linda Bergman

Sponsorer

Besöksadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Postadress

Vaksala-Lunda 33
754 73 Uppsala

Kontakta oss

018- 31 71 03
upk@uppsalaponnyklubb.se

Bankgiro
798-7365